Človek, pán prezident

Autor: Milan Lehotský | 12.3.2014 o 11:12 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  678x

Účel svätí prostriedky resp. úrad svätí človeka. Výroky poukazujúce na pragmatické a cynické zásady, ktorým pravdivý život vystavil nelichotivé hodnotenie a historická skúsenosť preukázala ich kontraproduktívnosť a scestnosť. Slovensko si volí hlavu, poloha ktorej je bližšie k nebu ako k zemi, a teda by jej snáď viac svedčalo slovo: Nielen chlebom je človek živý; ako: Jedzme a pime, lebo zajtra zomrieme!

Ústavný systém Slovenskej republiky by mal byť tým povestným trojitým lanom, kde jednotlivé pramene tvoria: parlament, vláda, prezident; a kde jeden každý ten prameň má svoje vlastné zákonitosti, ale spolu vedia vytvoriť pevný celok, ktorý sa len tak ľahko nepoddá a odolá zhubným časom. Kortešačka však je od Tatier k Dunaju akoby v nepretržitom móde a tak všetky pramene unisono prevolávajú oslavnú ódu jedeniu a pitiu, k tým každodenným istotám a tak sa do slovenskej duše vtláča bruchopasník a suchopár.

Ale nikto nás predsa nebude vedieť prinútiť stotožniť sa s týmto podsúvaným a pokriveným obrazom o nás samých, keď my máme predsa tú výsadu postaviť si pred oči životné reálie našich predchodcov, - akými sú aj Rastislav či Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik, ktorí sa nerozpakovali zasadiť sa za nepominuteľné hodnoty a dať všanc i svoje bidlo, v dobrej nádeji, že budú mať nasledovníkov, ktorí po nich ponesú ten pomyselný štafetový kolík osudu Slovenského národa.

A preto starostlivo pozorujme a múdro zvážme voľbu hlavy národa. A k tomu nám dopomáhaj Boh, veď však stále platí /Nehaňte ľud môj, Andrej Sládkovič/:

Ach, zlé sú časy! na všetky strany

svet žertvuje bohom zlatým. -

Ale nechaj mi národ bez hany;

národ patrí k veciam svätým!

 

Tak pozdvihnime hlavy a zoblečme pruhovaný dres, spoznajúc v kom sa tají ušľachtilý rek.

A tú hlavu nech raz zdobí ideálny epitaf: V živote stál na hodnotách, za ktoré stojí i ten život dať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?