Nie je dobre byť Bohu samotnému.

Autor: Milan Lehotský | 24.4.2012 o 12:44 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  1150x

Prečo Boh, ktorý je vševedúci, vôbec dopustil plán, o ktorom vedel aký bude mať strastiplný priebeh? /ako vzbura Lucifera, pád človeka, ukrižovanie Ježiša/ Na to, aby sme tomu porozumeli, je nevyhnutné sa pozrieť na cieľ - výsledok, ktorý má tento plán priniesť. Boh svoj vzťah k človeku /k cirkvi/ na viacerých miestach svojho Slova primeriava ku vzťahu muža a ženy v manželskej zmluve. Keď Boh stvoril človeka, stvoril ho na svoj obraz, mužské a ženské pohlavie ich stvoril. A potom Boh hovorí, že nie je dobré byť človekovi samotnému a preto mu učiním pomoc, ktorá by bola jemu rovná.

Čo nám tým chce Boh komunikovať?

A tak Boh utvoril zvieratá a vtáky /evolúcia tomu neprotirečí, Boh ju mohol použiť ako pracovnú metódu tvorenia/ a doviedol ich k človeku, ale ony neboli pre človeka pomocou, ktorá by bývala jemu rovná.

Nemýľme sa!!!

Záznam Božieho tvorenia stvorenia je preto taký stručný, pretože Boh nekládol vo svojom odkaze človeku dôraz na jednotlivé body a aspekty svojho tvorenia /rozumej „Veľký tresk" atď. a pod. Boh mohol použiť k vzniku vesmíru/.

Božím úmyslom je tlmočiť človeku skutočnosť života. Biblia je v podstate dopisom lásky zamilovaného Boha do človeka. Lebo život je láska! Viac kníh Biblie je v originále písaná básnickou formou, a tak predsa vyjadrujú zamilovaní túžbu svojho srdca.

Porozumejme, Boh si nás chce získať láskou, ktorú považuje za najvyššiu hodnotu, a nie svojou dokonalou múdrosťou a neobmedzenou mocou. Boh sa k nám skláňa v láske.

Až potom Boh dal, aby padol na Adama tvrdý spánok a vykonal operáciu, pri ktorej vzal časť z jeho tela a z neho vybudoval ženu. Tú potom doviedol k Adamovi. Vtedy povedal Adam: Toto už teraz je kosť z mojich kostí a telo z môjho tela. Táto sa bude volať muženou, lebo táto je vzatá z muža. Preto opustí muž svojho otca a svoju mať a bude ľnúť ku svojej žene, a budú jedno telo.

Áno, túžba srdca nášho Boha je mať bytosť, ktorá by bola jemu rovná, z jeho mäsa z jeho kostí. Je pravdepodobné, že Lucifer sa vzbúril práve preto, že nie on bude tým skutočným vyjadrením Boha, ale človek. Vedel o akú hodnotu usiluje a stavil na to všetko /bol najdokonalejšie Božie stvorenie, prvý po Bohu/, a všetko stratil.

Preto človek, ktorý pohrdne tým všetkým čo nám ponúka Boh, je „úbohejší" ako diabol.

Áno, my ľudia poznáme úskalia spolužitia muža a ženy, a napriek všetkému sa o tento vzťah snažíme a skláňame sa k nemu, a vstupujeme doň už skoro šesť tisícročí a dúfame v dobrom očakávaní, že sa láska podarí, a potom je to blaženosť.

Áno, nášmu Bohu ide o tento vzťah, vzťah lásky s človekom, kde Boh a človek sú jedno telo! Cieľ je nevýslovne slávny a preto i cesta k nemu vedúca, tomu zodpovedá.

Porozumejme, že Boh sa preto rozhodol stvoriť Adama na Boží obraz, teda so samostatnou, nezávislou, slobodnou vôľou, a tým právom na vlastný názor. Boh Adamovi radil, zakazoval a prikazoval, ale bez nútenia, zodpovednosť za uposlúchnutie bola na človeku. Pre svoju lásku k človeku, Boh nemôže inak, než človeku dopredu prikazovať, vystríhať a upozorňovať. Avšak pre svoju spravodlivosť, Boh človeka nenúti k ničomu, čo človek dobrovoľne urobiť nechce.

Áno, Adam mal schopnosť uposlúchnuť Boha, a napriek tomu, že Boh vedel, že Adam neuposlúchne, Boh Adama aj tak nestvoril tak, že by nemohol neuposlúchnuť. Ak chce teda človek Boha uposlúchnuť, musí tak urobiť sám a dobrovoľne, Boh ho nebude nútiť.

Prečo je Boží plán úžasný? Pretože Boh svoj plán uskutočňuje prostredníctvom svojho stvorenia - najmä človeka, ktorého predtým získal a nadchol pre svoj plán, a ktorý sa slobodným rozhodnutím odovzdal Bohu.

Boh vie majstrovsky využiť aj činnosť svojich odporcov v prospech svojho plánu! Tak diabol slúži Bohu ako "sito", ktoré preosieva ľudí tým, že nás pokúša na zlé a tým dáva vyniknúť buď našej láske k Božiemu slovu resp. pokrytcov zbavuje masky pobožnosti či váženosti /diabol je porazený, de jure nemá žiadnu moc. De facto mu zostala moc prekrúcať pravdu, klamať. Obchádza ako revúci lev a hľadá koho by zožral; pretože on sám však nemôže nikoho zožrať, veľkým revom klamstva zavádza ľudí, a tí sa potom žerú navzájom resp. samy seba, viď inkvizícia, holocaust a pod. /diablova služba Bohu tkvie i v tom, že sám seba demaskuje ako takého, ktorého konečný Boží súd - večné zatratenie, je spravodlivý.

Áno, len dokázaná láska, láska ktorá prestála oheň pokušenia, prešla skúškami a vytrvala, má hodnotu!

A vieme, že tým, ktorí milujú Boha, všetko spolu pôsobí na dobré, tým, ktorí sú povolaní podľa rady Božej, podľa Božieho odvekého plánu.

Veď ešte pred stvorením sveta si nás Boh vyvolil za svoje deti prostredníctvom obete Pána Ježiša a vo svojej láske sa rozhodol urobiť nás svätými a bezvadnými v jeho očiach. On nás z lásky, podľa dobrotivého rozhodnutia svojej vôle, predurčil byť Mu synmi skrze Ježiša Krista, na chválu a slávu jeho milosti, ktorou nás obdaroval v milovanom Synovi.

V Ňom máme vykúpenie skrze jeho krv, odpustenie hriechov, podľa bohatstva jeho milosti, ktorou nás štedro zahrnul vo všetkej múdrosti a rozumnosti.

Áno, Boh nám dal poznať tajomstvo svojej vôle, podľa svojho dobrotivého rozhodnutia, v ktorom si predsavzal, že podľa plánu v stanovený čas, zhromaždí všetko čo je na nebi i na zemi pod vládou Krista.

V Ňom, v ktorom sme sa stali dedičmi, predurčenými podľa predsavzatia Toho, ktorý koná všetko podľa rozhodnutia svojej vôle, aby sme boli na chválu jeho slávy, my, ktorí sme už predtým skladali nádej v Kristovi.

V Ňom aj my, keď sme počuli slovo pravdy - evanjelium o svojej spáse - a uverili v Neho, sme dostali pečať zasľúbeného Ducha Svätého, ktorý je závdavkom nášho dedičstva, na vykúpenie tých, ktorých si získal.

Môžeme potom nášho Boha a Otca nechváliť a neoslavovať?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?