Človek, pán prezident

Autor: Milan Lehotský | 12.3.2014 o 11:12 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  698x

Účel svätí prostriedky resp. úrad svätí človeka. Výroky poukazujúce na pragmatické a cynické zásady, ktorým pravdivý život vystavil nelichotivé hodnotenie a historická skúsenosť preukázala ich kontraproduktívnosť a scestnosť. Slovensko si volí hlavu, poloha ktorej je bližšie k nebu ako k zemi, a teda by jej snáď viac svedčalo slovo: Nielen chlebom je človek živý; ako: Jedzme a pime, lebo zajtra zomrieme!

Ústavný systém Slovenskej republiky by mal byť tým povestným trojitým lanom, kde jednotlivé pramene tvoria: parlament, vláda, prezident; a kde jeden každý ten prameň má svoje vlastné zákonitosti, ale spolu vedia vytvoriť pevný celok, ktorý sa len tak ľahko nepoddá a odolá zhubným časom. Kortešačka však je od Tatier k Dunaju akoby v nepretržitom móde a tak všetky pramene unisono prevolávajú oslavnú ódu jedeniu a pitiu, k tým každodenným istotám a tak sa do slovenskej duše vtláča bruchopasník a suchopár.

Ale nikto nás predsa nebude vedieť prinútiť stotožniť sa s týmto podsúvaným a pokriveným obrazom o nás samých, keď my máme predsa tú výsadu postaviť si pred oči životné reálie našich predchodcov, - akými sú aj Rastislav či Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik, ktorí sa nerozpakovali zasadiť sa za nepominuteľné hodnoty a dať všanc i svoje bidlo, v dobrej nádeji, že budú mať nasledovníkov, ktorí po nich ponesú ten pomyselný štafetový kolík osudu Slovenského národa.

A preto starostlivo pozorujme a múdro zvážme voľbu hlavy národa. A k tomu nám dopomáhaj Boh, veď však stále platí /Nehaňte ľud môj, Andrej Sládkovič/:

Ach, zlé sú časy! na všetky strany

svet žertvuje bohom zlatým. -

Ale nechaj mi národ bez hany;

národ patrí k veciam svätým!

 

Tak pozdvihnime hlavy a zoblečme pruhovaný dres, spoznajúc v kom sa tají ušľachtilý rek.

A tú hlavu nech raz zdobí ideálny epitaf: V živote stál na hodnotách, za ktoré stojí i ten život dať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?