Samovražda, nekončiaci výkrik zúfalstva

Autor: Milan Lehotský | 18.3.2015 o 8:38 | (upravené 24.3.2015 o 10:51) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  768x

Otvára sa pred Tebou pole sveta, v ktorom máš pestovať svoje žitie, ale Ty sa desíš vo svojom srdci bezútešnej priepasti. Tvoj zrak zastrel strach z pretlaku možných variácií žitia a z toho všetkého akoby v Tebe zívala priepasť a ozýva sa uhrančivo nástojčivý hlas ničoty. Si ako ten, čo sa má odvážiť na skok z výšky, ktorá tají dych; a Tebe strach z odvahy zväzuje nohy a v mysli odvíja katastrofický scenár.  

Nuž, nemaj boj, nejeden z nás sa ocitol v pozícii, že sami seba sme videli ako takého, ktorý bol hodený do vody za tým účelom, aby sa naučil plávať.

Áno, v Tvojom srdci povstáva a derie sa na povrch otázka, ktorá však nestojí: Ako? Ale: Prečo?

Áno teda, je to otázka motivácie. Prečo chcieť neutopiť sa, teda schopnosť vidieť určitý záchytný bod a pevný cieľ.

Nuž, ja sám nie som jedným z tých motivačných rétorov, ktorí vedia tak magicky namaľovať pozitívne veže pyramídy, siahajúce až do nebies, nakoľko sám som sa svojho času potýkal s motiváciou pre život, život v období bezduchej ideológie matérie marazmu.

Porozumej, že tá pomlčka na hrobe medzi dátumom narodenia a úmrtia, nie je konečná - ako sa mnohí mylne domnievajú resp. márne dúfajú - za ich zdanlivo nezmysleným bytím.

Nie, Ty si viac ako len fyzické telo z mäsa a kostí.

Nie, Ty si viac ako len uvedomelá myseľ a nihilistická duša.

Áno, v Tebe drieme duch, Dych Stvoriteľa.

Áno, človek je jedinečne úžasná bytosť, ktorej identita presahuje by/i/tie fyzického tela tu vo svete. Keď mne bolo toto odkryté, otázka mojej motivácie žiť bola vyriešená, a povedal som si: Dobre, budem bojovať o svoj život, a budem hľadať zmysel, určenie môjho života.

Teda, ak fyzickou smrťou nekončí existencia človeka a uvedomovanie si svojho bytia, je na mieste otázka: Ako alebo či vôbec ovplyvní moju večnosť pobyt v tele tu vo svete?

Vzhľadom ku skúsenosti nášho terajšieho poznania: To čo zaseješ, budeš i žať; je odpoveď naporúdzi resp. sa nám ponúka racionálna a logická odpoveď: Tak, ako to platí pre naše žitie dnes, či včera a zajtra, tak nás to neminie ani v tom časovaní – na veky.

Milovaný, porozumej prosím, že ak Teba doženie duch klamstva, ničenia a zabíjania až k samovražde, zaseješ semeno, ktoré bude klíčiť a rásť celú Tvoju večnosť v podobe: Bolesti, sĺz a trápenia v neustálom zomieraní. A to nech sa nestane! Veď o človeku je iná nádej večnosti a to: Spravodlivosť, radosť a pokoj v Duchu Svätom. Preto bojuj dobrý boj života a nepredávaj svoju kožu až tak lacno!

Áno, mi rozumieme časovým reláciám včera, dnes, zajtra; ale pri tej večnosti sa vypočítateľnému ráciu a jeho obrazotvornosti tají a dochádza dych.

Povzbudzujem Ťa, ak si došiel až sem, tak to už daj až po koniec článku, vytrvaj a porozumej, že človek má schopnosť videnia i za prah zajtrajška, teda do večnosti. Ako sa to môže stať?

Už si predsa počul, že si úžasná duchovná bytosť žijúca v tele majúca dušu, obdarená vlohou intuície a spoločenstva so Stvoriteľom univerza, zeme i ducha človeka. Tak sa nebráň reštartu, dnes je deň spásnej pomoci – záchrany!

A nepohrdni pomocou Toho, ktorý sa pozrel za nás smrti do očí, aby Svojou smrťou zlomil moc Zlého, ktorý smrťou vládne.

A nepohrdni pomocou Toho, ktorý Svojou smrťou zlomil moc vládcu smrti, aby oslobodil nás, ktorých strach zo žitia pod tútorstvom smrti zotročil až po svojvoľne fatálne, rádoby dobrovoľné skoncovanie so životom.

A nepohrdni pomocou Toho, ktorý raz trpel a zomrel za nás, Spravodlivý za nespravodlivých, aby nás priviedol k Životu, usmrtený telom, ale oživený Duchom, nakoľko Ho smrť nemohla udržať vo svojej moci, lebo Boh Ho vzkriesil oprostiac od bolestí smrti.

A nepohrdni Ním pre utrpenie, ktoré znášal, ale porozumej, že pretože On sám prešiel skúškou utrpenia, môže pomáhať nám, ktorí prechádzame skúškami.

Áno, Ježiš Nazaretský za svojho pozemského života s bolestným utrpením a slzami hlasito prednášal modlitby a prosby k Tomu, ktorý Ho mohol zachrániť od smrti, a aj bol vypočutý pre Svoju bohabojnosť. A On, hoci bol Syn, naučil sa poslušnosti v utrpení, ktoré podstúpil. A tak sa stal Záchrancom a Pôvodcom večného spasenia, keď prešiel v dokonalosť k dobru všetkých, ktorí Ho poslúchajú.

Správne, pretože máme takéhoto veľkého Záchrancu, ktorý prenikol za oponu pred majestát trónu Večného, Ježiša - Syna Božieho, držme sa dobrého vyznania. Porozumej prosím, že On nie je Záchrancom, ktorý by nemohol súcitiť s našimi slabosťami, lebo On sám musel zápasiť s tým istým pokušením ako aj my, ale bez pádu do kompromisu či beznádeje zúfalstva. Preto smieme smelo a bez strachu pristupovať k trónu milosti, aby sme prijali milosrdenstvo a našli milosť na pomoc v pravý čas.

Preto nás napomína Svätý Duch: Dnes, ak počuješ Môj hlas, nezatvrdzuj svoje srdce, a nepripodobňuj sa v rozhorčení a vzbure tým na púšti v deň pokúšania!

Povzbudzujem Ťa, pokiaľ sa volá: Dnes, nezatvrdzuj svoje srdce zvodom hriechu!

Teda keď je povedané: Dnes, keby si počul Jeho hlas, nezatvrdzuj svoje srdce mámením toho Zlého!

Vydrž prosím Ťa, a dokiaľ trvá: Dnes, keď počuješ Jeho hlas, nezatvrdzuj si svoje srdce!

Veď On hovorí: V čas príhodný Som Ťa vypočul a v deň spasenia Som Tebe pomohol. Hľa, teraz je čas veľmi príhodný; hľa, teraz je deň spasenia! Deň záchrany je dnes – nepremárni ho!

Lebo, každý človek, ktorý by vzýval meno Pánovo, bude zachránený. A ktokoľvek verí v Neho, nebude zahanbený. Pán Ježiš je pravý Boh a Večný život.

Lebo Boh, ktorý povedal: Nech z temnoty zažiari svetlo, je Ten, ktorý zažiaril aj v našich srdciach, aby nám dal poznať Božiu slávu v tvári Ježiša Krista. No, ten poklad máme v hlinených nádobách, aby zvrchovanosť moci bola Božia a nie z nás, ktorí sme tiesnení zo všetkých strán, ale nie zovretí; sme v rozpakoch, ale si nezúfame; sme prenasledovaní, ale nie opustení; sme zmietaní, ale nehynieme.

Lebo vieme, že Ten, ktorý vzkriesil Pána Ježiša, vzkriesi aj nás s Ježišom a postaví nás spolu k Sebe. Preto neustávajme a nepoddávajme sa malomyseľnosti. Naopak, hoci aj náš prirodzený život chradne, náš vnútorný srdca človek sa obnovuje zo dňa na deň.

Lebo terajšie utrpenie, trvajúce iba chvíľku, prinesie nám nesmierne slávny večný život, keď nám neležia na srdci veci viditeľné, ale neviditeľné. Viditeľné je totiž dočasné, ale neviditeľné je večné.

 

Použité pramene: Sväté písmo Novej zmluvy, Biblia

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?